בריכות שחייה MASTER POOLS - איטום בריכות שחיה

איטום בריכות שחיה

התהליך של הקמת בריכת שחיה הוא תהליך מורכב, הדורש עבודה מקצועית ומדויקת מהתחלתו ועד סופו. תהליך ההקמה של בריכת שחיה מורכב מכמה שלבים, המבוצעים על ידי בעלי מקצוע מתחומים שונים, וכולל בין היתר שלב של חפירה לעומק האדמה, יציקת בטון, חיפוי, התקנת מערכות מים, חשמל ותאורה ועוד.

אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך זה הוא שלב איטום הבריכה. בריכות אשר לא נאטמו בצורה טובה עוד בשלב הבניה יסבלו מנזקים קשים כמו היווצרות סדקים, אשר גורמים לבריחת מים מן הבריכה לקרקע ולחדירה של חומרים מן הקרקע אל תוך הבריכה. ביצוע לקוי של איטום הבריכה עשוי לגרור תיקונים מורכבים ויקרים, אותם ניתן למנוע אם העבודה מתבצעת על ידי אנשי מקצוע מנוסים, המשתמשים בחומרי איטום מתאימים. 

שלבי איטום בריכות שחיה

איטום בריכה הוא תהליך המתרחש בשתי חזיתות מרכזיות: איטום חיצוני ואיטום פנימי. בשניהם יש להתחשב ביתר המערכות הקיימות בבריכה אשר עשויות להוות נקודות תורפה, בהן: צנרת מילוי וריקון מים, מערכות סינון וטיהור, מערכות חימום, תאורה וכדומה.
 
איטום פנימי הוא איטום שמטרתו היא למנוע בריחת מים מהבריכה, ומסייע גם לבידוד טוב יותר של טמפרטורת המים. במהלך האיטום הפנימי נעשה שימוש במגוון של חומרי איטום כמו טיח אוטם, דבק וחומרים נוספים, כולם חומרים המותאמים לחשיפה קבועה למים. בסיום האיטום הפנימי מטייחים את הבריכה ומחפים אותה ביריעות PVC או אריחי קרמיקה המותאמים למאגרי מים.
 
איטום חיצוני - בעבר היה נהוג לאטום בריכות שחיה באמצעות יריעות איטום מיוחדות העשויות מחומרים פולימריים, המהווים ממברנה עוטפת חיצונית לבריכה ובודדו אותה מן הקרקע. בשנים האחרונות נכנסו לשימוש חומרי איטום גבישיים או קריסטליים. חומרים אלו נמהלים בבטון עוד בשלבי היציקה. החומר הקריסטלי מגיב באופן מיידי ללחות ונוזלים. ברגע שהוא בא במגע עם לחות נוצרת ריאקציה כימית היוצרת קריסטל הסוגר בתוכו את הנוזל. כך המים לא יכולים להמשיך ולחלחל לקרקע, וסדקים שנוצרים נאטמים מיידית גם ברמה המיקרוסקופית.
 
בסיום פעולות האיטום והחיפוי ניתן למלא את הבריכה במים כדי לוודא שהאיטום נעשה כמו שצריך ואין בריחת מים (מפלס המים לא יורד). 

תיקון בעיות איטום בבריכות קיימות

במידה ועבודות האיטום לא בוצעו כהלכה בעת התקנת הבריכה, עלולים להתגלות נזקים הדורשים תיקון, כמו למשל דליפות ורטיבות יתר בקרקע. מצב זה מצריך את איתור מקור הנזילה ותיקונה. בריכות ישנות, שנבנו ללא תוסף האיטום הגבישי, חשופות יותר לבעיות מסוג זה. בשל כך חשוב לתחזק את הבריכה באופן שוטף, להיות עם היד על הדופק ולטפל בנזילות ברגע שהן מתגלות.

תיקוני איטום מתבצעים באמצעות חומרי איטום שונים הנמשחים על קירות ורצפת הבריכה, וכוללים במקרים מסויימים גם הנחת יריעות איטום, מריחת חומרי בידוד בין האריחים וטיפול נקודתי בסדקים. הטיפול והבחירה בסוג חומרי האיטום מתבצע בהתאם לאופי הפגיעה ומיקומה בבריכה.