תקנון התכנון והבניה עבור בריכות שחיה | מאסטרפולס

תקנון התכנון והבנייה עבור בריכות שחייה

התקנה של בריכת שחייה פרטית בחצר של הבית היא שדרוג אמיתי ורציני לאיכות החיים של כל בני המשפחה. יש כמה וכמה נושאים שקשורים בהתקנת הבריכה ויש תקנות שנקבעו על ידי רשויות המדינה על מנת לוודא שהבריכה בטוחה לשימוש, מתאימה לשימוש הביתי ושלא תהיה בה שום סכנה כלפי אף אדם. חובה לפעול על פי תקנות אלה על מנת שאפשר יהיה לעשות שימוש בבריכה בצורה טובה ובטוחה ומבלי שתישקף סכנה לאף אדם שמגיע ליהנות מהבריכה. תקנון התכנון והבנייה עוסק במגוון נושאים ותחומים שצריך להקפיד עליהם בעת בניית הבריכה.
הנושאים השונים קשורים בעיצוב הבריכה, חפירת הקרקע עבור ההתקנה שלה, מידות וגודל וכל תחום אחר שקשור בבטיחותם של המתרחצים. פרק שלם מוקדש לנושא של גידור למניעת הגעתם של ילדים צעירים אל אזור הבריכה ללא השגחה. כל מי שמעוניין להתקין בריכת שחייה פרטית בחצר הבית שלו צריך לעיין בתקנון התכנון והבנייה, להבין את המשמעויות של הסעיפים השונים וכמובן לוודא שאנשי המקצוע שיגיעו לבצע את העבודה הלכה למעשה בקיאים גם בם בסעיפים אלה ויידעו בדיוק איך לסייע לו לתכנן את הבריכה.

מה מופיע בתקנון התכנון והבנייה עבור בריכות שחייה?

חשוב לדעת, ראשית, שיש תקנון שונה עבור בריכות שחייה פרטיות וביתיות ועבור בריכות שחייה עירוניות או ציבוריות. השוני נובע באופן אינטואיטיבי מייעוד הבריכה, ממספר המתרחצים שאמורים להשהות בה בעת ובעונה אחת ולכן סעיפים רבים משתנים בהתאם. כאשר מדובר על בריכות שחייה פרטיות המיועדות לשימוש של משפחות ומספר מועט של מתרחצים – ישנן תקנות ברורות. להלן כמה מהן:
  • בריכה המיועדת עבור פעוטות וילדים צעירים תהיה בעומק של 45 ס"מ לכל היותר.
  • אמצעי אחיזה – חייבים להיות מותקנים בצורה יציבה, עמידה וחזקה לכל היקף הבריכה ללא יוצא מן הכלל.
  • אמצעי ירידה למים – סולם או מדרגות חייבים להיות במקום נגיש ונוח להגעה. אין להתיר כניסה לבריכה ללא אחד מאמצעים אלה.
  • לפחות חלק מהקרקעית חייב להיות מורכב ממשטח מחוספס המונע החלקה על מנת שאפשר יהיה להתהלך בחופשיות ובצורה בטוחה בבריכה.
  • בדומה לבריכות ציבוריות – גם בבריכות הפרטיות חלה חובת סימון עומק המים בכל מקום בבריכה. הסימון יתבצע בצבע בולט המנוגד לצבע הבריכה עצמה על מנת שיהיה קל לזהות אותו ולקרוא אותו גם ממרחק גדול.
  • ריצוף סביב הבריכה יבוצע בצבעים שונים מצבע הבריכה על מנת להבדיל באופן ברור ובולט בין האזור שבו יש מים לבין אזורים יבשים.

חשיבות ההיצמדות לתקנון התכנון והבנייה

כאמור – כל סעיף וסעיף מתייחס לזווית אחרת של בטיחות ושמירה על שלומם של המתרחצים בבריכה. חשוב להיצמד לתקנון מכמה סיבות – קודם כל, מפני שאלה דרישות החוק וכמובן שכל אדם במדינה מחויב לעמוד בדרישות אלה ולבצע את ההנחיות על פי הכללים והדרישות. גם אנשי המקצוע שיבצעו את העבודות עבורו ומטעמו מכירים את הדרישות ברוב המקרים ויוכלו בעצמם לתת ייעוץ והמלצות הקשורים בבניית הבריכה בדיוק כפי שדרוש. באופן כללי ניתן לומר שהסעיפים ניתנים ליישום באופן קל ונוח ובזכותם אפשר יהיה ליהנות בבריכה בכל רחצה בה.
חשוב מאד להבין שנושא הבטיחות נכון ורלוונטי עבור כל אוכלוסייה שאמורה לעשות שימוש בבריכה ולא רק במידה ואמורים להיות בסביבתה ילדים צעירים. החוקים חלים על כל אדם ובאים לתת מענה גם במקרה של הגעה אקראית אל הבריכה על ידי מי שהגיע אליה בטעות וכלל לא התכוון לכך. בזכות אמצעי גידור שלהם מוקדש פרק נפרד ומפורט – אי אפשר יהיה להגיע בכלל אל המים באופן בלתי מורשה וללא רשות מבעלי הבריכה. ילדים קטנים בעיקר – לא יוכלו לעבור את הגדר ולהגיע אל המים.

בטיחות במים – לפני הכל!

כאמור – כאשר נצמדים לתקנון, לחוקים ולהנחיות – אפשר להיות בטוחים שהרחצה בבריכה תהיה נעימה, בטוחה ולא תהיה סכנה לאף מתרחץ. גם אורחים שיגיעו ויידעו שהבריכה נבנתה והותקנה על פי דרישות החוק ייהנו לשהות בה, לשחות ולהתרחץ וכל בילוי בבריכה יהפוך חיש מהר להנאה ובילוי. על מנת ליהנות ולבלות לא חייבים להתפשר על נושאי בטיחות וההנאה לא צריכה לבוא על חשבון סיכון מי שנמצא סביב הבריכה.
 

אולי תרצה לקרוא גם: